Asociacija „Lambda Warszawa“ šią savaitę laišku kreipėsi į Seimo pirmininkę Ireną Degutienę dėl Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo, kuris „oficialiai įtvirtins homofobiją ir pažeidžia teisę į žodžio laisvę bei teisę nebūti diskriminuojamam“.

Nuo 1997 m. veikianti asociacija laiško kopiją nusiuntė ir ambasadoriui Lenkijoje Egidijui Meilūnui. Po juo pasirašė ne tik „Lambda Warszawa“ prezidentas Krzysztofas Kliszczynskis, bet ir dar 255 žmonės.

K. Kliszczynskis ragina Lietuvos politikus „vykdyti savo įsipareigojimą nediskriminuoti lytinės orientacijos ir lyties tapatumo pagrindu“, o patį įstatymą nedelsiant atšaukti. Jis primena, kad Lietuva yra pasirašiusi Tarptautinį civilinių ir politinių teisių paktą bei Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją, kurie gina žodžio laisvę. Be to, prieš metus Lietuva pasirašė Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos pareiškimą, kuriuo buvo patvirtina, kad žmogaus teisės galioja kiekvienam asmeniui, nepaisant jo lytinės orientacijos ar lytinio tapatumo.

Laiške reiškiamas susirūpinimas dėl pasiūlytų Baudžiamojo kodekso ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisų, kurios numato baudžiamąją atsakomybę už „praktiškai bet kokią viešą homoseksualumo arba informacijos apie homoseksualumą išraišką ar vaizdavimą“. Tokias pataisas parengė parlamentaras Petras Gražulis.

Seimo narius K. Kliszczynskis ragina ne tik nebalsuoti už panašias pataisas, bet ir užtikrinti, kad visi asmenys Lietuvoje, taip pat ir vaikai, galėtų visapusiškai naudotis teise į žodžio laisvę, įskaitant teisę ieškoti, gauti ir skleisti informaciją.

„Raginu Jus lesbietėms, gėjams, biseksualams ir lytį pakeitusiems asmenims, įskaitant vaikus, teikti reikalingą ir nediskriminuojančią informaciją bei paramą ir užtikrinti, kad lytinės orientacijos ir lyties tapatumo problemas sprendžiantys žmogaus teisių gynėjai galėtų dirbti nesibaumindami baudžiamojo persekiojimo ir kitokių teisinių ar administracinių kliūčių“, - rašoma laiške.

Homoseksualų teisės primena sovietmetį

Tuo metu olandai parengė vaizdo reportažą iš Vilniaus, kuriame naujasis teisinis reguliavimas lyginamas su sovietmečiu puoselėtu vadinamosios tradicinės šeimos įvaizdžiu.

„Gėjų paradai, gėjų santuokos, gatvėje besibučiuojantys du vyrai ir dvi moterys. Daugumai olandų tai neatrodo keista. Tačiau Lietuvoje, vienoje iš trijų Baltijos šalių, šie dalykai vis dar yra tabu. Ši valstybė nėra pati draugiškiausia gėjams. Tačiau naujas įstatymas gali dar labiau apsunkinti daugumos homoseksualų Lietuvoje gyvenimus“, - šiais žodžiais pradedamas reportažas.

Jame kalbinamas gėjus, kurio lytinė orientacija tapo problema ne tik artimiesiems, bet ir kolegoms, homoseksualų teisių gynėjai iš Lietuvos ir mūsų šalies politikai.