Panašų sprendimą šis teismas priėmė ir spalio pradžioje. Tailande lytį pasikeitusi vilnietė pasiekė, kad Lietuvos institucijos išduotų asmens dokumentus su nauju vardu ir pavarde.

Tačiau, kaip DELFI teigė teismo atstovas spaudai Audris Kutrevičius, pastarasis sprendimas nuo ankstesnio skiriasi tuo, kad vardą ir dokumentus nurodyta pakeisti skubiai. Mat pareiškėjui būtini tam tikri vaistai, o gydytojai negali jų išrašyti, nes jie gali būti skiriami tik tam tikros lyties asmeniui.

Šiaip galiojanti tvarka leidžia vienai ar kitai pusei per 30 d. apskųsti teismo sprendimą. Tik tada sprendimas įsiteisėja.

Pareiškėjo J. skundas buvo nagrinėjamas uždarame teismo posėdyje. Jis pareiškime nurodė šiemet užsienyje pasikeitęs lytį (DELFI žiniomis, iš vyro tapo moterimi), todėl vardas, pavardė ir asmens kodo pirmasis skaičius, nustatantis lytį, neatitinka faktinių aplinkybių.

Žmogus kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyrių, prašydamas pakeisti vardą ir pavardę. Tačiau šis prašymo netenkino – esą prašomas suteikti vardas ir pavardė neatitinka pareiškėjo lyties, nurodytos Gyventojų registre ir piliečio pase. Kartu Civilinės metrikacijos skyrius pažymėjo, kad nėra teisės aktų, reglamentuojančių lyties pakeitimo klausimus.

Pareiškėjo nuomone, tikrovės neatitinkantis įrašas gimimo liudijime ir asmens dokumentuose pažeidžia jo teises ir laisves, kurias saugo Europos žmogaus teisių ir laisvių apsaugos konvencija. Šiam žmogui reikalingi specialūs vaistai, tačiau gydytojas atsisako juos skirti, mat dokumentuose nepakeista lytis. Dėl šios priežasties dokumentuose įrašas apie lytį esą turi būti skubiai keičiamas.

J. nurodė, kad dokumentams neatitinkant jo faktinės lyties, jis negali tinkamai naudotis gydymo paslaugomis ir gauti vaistų, todėl blogėja sveikata. Teismo manymu, tai yra ypatingos aplinkybės, taigi sprendimo vykdymo uždelsimas gali padaryti pareiškėjui didelę žalą.

Anot teismo, Civilinis kodeksas nustato, jog nesusituokęs pilnametis asmuo turi teisę medicininiu būdu pakeisti lytį, jei tai mediciniškai įmanoma. Vyriausybė buvo įpareigota parengti lyties pakeitimo tvarką ir sąlygas reglamentuojantį įstatymą, tačiau iki šiol tai nepadaryta.

Pasak teismo, egzistuoja teisės spraga, kadangi Seimas dėl savo neveiklumo nepriėmė teisę pasikeisti lytį realizuojančio teisės akto. Bet tai esą nereiškia, kad toks asmuo negali ginti savo teisių kreipdamasis į teismą.

Europos Žmogaus Teisių Teismas 2007 m. rugsėjo 11 d. byloje L. prieš Lietuvą konstatavo, kad spraga, susijusi su lyties pakeitimo operacija, sukuria pareiškėjui kankinančią nežinią dėl asmeninio gyvenimo ir tikrosios tapatybės pripažinimo. Tuomet Strasbūro teismas nusprendė, kad Lietuva pažeidė Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 8 straipsnyje numatytą teisę į asmens privataus gyvenimo gerbimą.