DELFI žiniomis, vienoje Europos šalių gyvenanti transeksualė iš šalies išvyko po Nepriklausomybės atkūrimo. Tailande jam medikai atliko lyties pakeitimo operaciją. Į Lietuvą moteris negalėjo negrįžti, nes bijojo, kad gali būti nepraleista per pasienį – esą nepažįstamiesiems net nekyla minčių, kad dailios išvaizdos moteris anksčiau buvo vyru.

Turės įrodyti, kad pakeitė lytį

Transeksualę teisme atstovaujančio Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius Henrikas Mickevičius DELFI teigė, transeksualė siekia, jog jai būtų pakeisti asmens dokumentai – išduotas naujas asmens kodas bei dokumentuose nurodyta nauja lytis.

„Civilinis kodeksas numato teisę keisti lytį ir teismas pagal savo prigimtį privalo ginti žmonių teises, - sakė H.Mackevičius. - Tas faktas, kad įstatymas nenumato procedūros, kaip šią teisę įgyvendinti, neturėtų būti priežastimi atmesti šį reikalavimą. Operacija jau atlikta, todėl šiam žmogui šio įstatymo jau nereikia, jis tiesiog nori gauti naujus dokumentus“.

DELFI žiniomis, nagrinėdamas prašymą pakeisti asmens dokumentus teismas turės gauti oficialius dokumentus, patvirtinančius apie lyties pakeitimą. Todėl ketinama paskirti teismo medicinos ekspertizę, kuri turėtų šį faktą patvirtinti arba - paneigti. Tačiau kol kas neaišku, kur gali būti atlikta ekspertizė, nes buvęs vyras Lietuvoje jau daug metų nesilanko.

Jeigu teismas nepatenkins transeksualės prašymo pakeisti asmens dokumentus, greičiausiai ji kreipsis į Europos Žmogaus Teisių Teismą Strasbūre.

Klaipėdoje gyvenusi transeksualė yra susituokusi, su žmona susilaukė vaiko, todėl Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas nusprendė jos prašymą pakeisti asmens dokumentus nagrinėjimą sustabdyti, kol bus padėtas taškas ištuokos byloje.

Pasak Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktoriaus, lytį pakeitęs žmogus su žmona sutaria gerai, tačiau pripažįsta, kad šeimyninis gyvenimas jiems seniai neberūpėjo. „Dėl skyrybų neturėtų kilti jokių kliūčių, nes žmona sutinka nutraukti santuoką“, - sakė H.Mickevičius.

L. byloje prieš Lietuvą – taškas dar nepadėtas

Dar viena byla dėl lyties pakeitimo praėjusių metų rudenį buvo išnagrinėta Europos Žmogaus Teisių Teisme. Strasbūro teisėjai dėl neaiškių priežasčių kol kas nepaskelbė sprendimo, nors tai buvo pažadėję padaryti dar šių metų sausį.

Moterimi gimusio, tačiau save vyru laikančio Lietuvos piliečio L. skundą prieš Lietuvą Strasbūro teisėjai gavo prieš pusantrų metų. Pradėjusi nagrinėti šį skundą, teisėjų kolegija dalį išsakytų kaltinimų atmetė. L. skundėsi, kad dėl netinkamo gydymo buvo pažeista teisė į gyvybę ir kad ribota saviraiškos laisvė, nesuteikiant teisės dalyvauti diskusijose rengiant Lyties pakeitimo įstatymo projektą.

Vyriausybės atstovams teisme teko aiškintis dėl nacionalinės teisės trūkumų, dėl kurių L. negali būti atlikta lyties pakeitimo operacija ir užtikrinta teisė tęsti gyvenimą kaip vyriškosios lyties asmeniui.

Lietuvės pareiškime teigiama, kad ne kartą ji konsultavosi su mikrochirurgais dėl lyties keitimo operacijos, ne kartą buvo nusiųsta pas psichologus. Vilniaus psichiatrijos ligoninėje medikai pripažino, kad ji yra transeksualas ir jai turi būti atlikta operacija.

Dažnai su Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojais susirašinėjusi L. siekė, kad jai būtų pakeista lytis. Ministerija žadėjo, kad operacijos bus atliktos, kai tik Seimas priims Lyties keitimo įstatymą, tačiau, pasak transeksualo, jį blokavo konservatyviai nusiteikę politikai ir Bažnyčios atstovai.

L., kuriai padaryta dalinė operacija, pareiškime teigiama, kad ji niekam negali parodyti Vilniaus universiteto išduoto aukštojo mokslo diplomo, imti kredito iš banko ir pan., nes visur reikalaujama pateikti dokumentą su asmens kodu. Jame parašyta, kad L. - moteris, nors visi pamatę net neabejoja, jog tai vyras.

Transeksualas teigė, kad prieš kelerius metus jau rengėsi lyties keitimo operacijai - vartojo medikų išrašytus stiprius hormoninius preparatus. Beje, jauna moteris iš Lietuvos už patirtą moralinę žalą reikalauja beveik milijono litų kompensacijos.

Užsienyje atlikti lyties keitimo operaciją kainuoja apie 50 tūkst. eurų (172 tūkst. litų).

Lietuvos Civilinis kodeksas numato, kad nesusituokęs pilnametis asmuo turi teisę medicinos priemonėmis pakeisti savo lytį, jei tai įmanoma mediciniškai. Tvarką ir sąlygas turėjo nustatyti lig šiol nepriimtas įstatymas.