Jų susirūpinimą sukėlė parlamente svarstomas Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymo projektas. Pritarus minėtai nuostatai esą būtų pažeista Jungtinių Tautų Vaiko teisių apsaugos konvencija ir nepilnamečių teisė gauti įvairiapusę informaciją apie lytiškumą.

Pagal projektą, neigiamą poveikį nepilnamečių psichinei sveikatai, fiziniam, protiniam ar doroviniam vystymuisi darančia būtų laikoma viešoji informacija, kuria, be kita ko, agituojama už homoseksualius, biseksualius ar poligaminius santykius. Dabar galiojančiame įstatyme tokios nuostatos nėra. Analogiškai vertinamas smurto, mirštančio ar žiauriai sužaloto žmogaus vaizdavimas, skatinimas lošti, žaloti save ar žudytis, patarimai, kaip pasigaminti sprogmenis ar narkotines medžiagas, nusikaltėlių idealizavimas, erotinio pobūdžio informacija.

Britams teko keisti įstatymą

ILGA Europos padalinio vadovas Dirkas De Meirleiris išreiškė "liūdną susirūpinimą" dėl punkto, susijusio su informacija apie homoseksualius santykius. Jo laiškas adresuotas Seimo pirmininkui Arūnui Valinskui, opozicijos lyderiui Gediminui Kirkilui, Socialdemokratų frakcijos seniūnui Zigmantui Balčyčiui, Žmogaus teisių ir Europos reikalų komitetų pirmininkams Arminui Lydekai bei Česlovui Stankevičiui.

"Mums neramu, kad tai veda į bet kokios informacijos apie lytinės orientacijos įvairovė uždraudimą, jei ji bus prieinama nepilnamečiams", - laiške rašo D. de Meirleiris.

Anot jo, tai yra "šokiruojanti ir absurdiška pataisa", kurią norima įteisinti vienoje iš Europos Sąjungos narių: "Vos prieš keletą dienų net Rusijos parlamentas atmetė panašų pasiūlymą. Jei ši nuostata Lietuvoje bus priimta, ji bus vienintelė ES valstybė, turinti tokį keistą ir beprasmį reguliavimą."

D. de Meirleirio teigimu, įteisinus apribojimą bus užkirstas kelias skleisti bet kokią informaciją, įskaitant ir tą, kuri reikalinga nepilnamečiams homoseksualams: "Ne paslaptis, kad paaugliai gėjai, lesbietės ir biseksualai yra viena iš savižudybių rizikos grupių. Priimant tokį viduramžišką įstatymą bus užkirstas kelias jauniems Lietuvos homoseksualams gauti informaciją iš vietos šaltinių."

Jis primena, kad Lietuva, ratifikuodama Vaiko teisių apsaugos konvenciją, įsipareigojo, jog imantis bet kokių vaiką liečiančių veiksmų svarbiausiais būtų laikomi vaiko interesai. Tai esą apima ir vaiko teisę būti nediskriminuojanam, taip pat ir lytinės orientacijos ar lytinės tapatybės pagrindu. "Vaikas turi teisę laisvai reikšti savo nuomonę; todėl ši teisė apima laisvę ieškoti, gauti ir perduoti bet kokio pobūdžio informaciją ir idėjas", - rašoma konvencijoje. Tai galioja rašytinei ar spausdintai informacijai, menui, bet kokiai žiniasklaidai.

Anot ILGA atstovo, siūlomas projektas primena nuostatą, kuri 1988 m. buvo įteisinta Jungtinėje Karalystėje. JT Vaiko teisių apsaugos komitetas rekomendavo jos atsisakyti ir 2003 m. tai buvo padaryta.

"Kviečiame Lietuvos parlamentarus atsikvošėti ir netapti homofobijos isterijos aukomis", - ragina D. de Meirleiris, kviesdamas A. Valinską užtikrinti, kad Vyriausybė veiktų laikydamasi įsipareigojimų ginti žmogaus teises, kuriuos Lietuva prisiėmė pasirašydama tarptautinius ir europinius dokumentus.

Tolerancijos gynėjai yra pareiškę, kad įteisinus minėtą nuostatą bus kreipiamasi į teismus.

P. Gražulis homoseksualizmą prilygino zoofilijai ir nekrofilijai

Prieš kelias savaites Rusijos Valstybės Dūma jau per pirmą skaitymą atmetė projektą, kuris už homoseksualumo propagavimą numatė baudžiamoji atsakomybė. Tokį siūlymą pateikė komunistai, liberaldemokratai ir "Teisingoji Rusija", o jis buvo atmestas "Vieningosios Rusijos" atstovų balsais.

"Homoseksualumo propaganda" projekte buvo traktuojama gana laisvai. Bausmė buvo numatyta "už homoseksualumo propagandą viešuose pareiškimuose, viešai demonstruojamuose kūriniuose arba žiniasklaidoje, įskaitant viešą homoseksualaus gyvenimo būdo ir orientacijos demonstravimą".

Iniciatoriai siūlė bausti ne už patį homoseksualizmą, o už aktyvų jo propagavimą. Už tai buvo siūloma atimti teisę nuo dvejų iki penkerių metų dirbti darbą, susijusį su vaikų ir jaunimo mokymu bei auklėjimu, taip pat - tarnauti kariuomenėje ir dirbti pataisos įstaigose.

Valstybės Dūmos Teisėtvarkos komitetas rekomendavo projektą atmesti. Anot komiteto atstovo, nusikaltimu galima laikyti tik tokius veiksmus, kurie kelia pavojų kitų saugumui, o svarstoma problema su tuo esą nesusijusi. Projektą kritikavo ir vyriausybė bei Aukščiausiasis teismas.

Beje, Seimo narys Petras Gražulis praėjusią savaitę pasiūlė už viešą homoseksualizmo, zoofilijos ir nekrofilijos propagavimą bei finansavimą bausti 1-5 tūkst. Lt bauda, areštu, viešaisiais darbais arba kalėjimu iki vienerių metų.